«افسانه‌گردی»؛ تجویزی برای توسعه گردشگری کرمانشاه

هادی نوروزی _ یکی از شیوه های جذب گردشگران استفاده و بزرگنمایی جذبه و افسون افسانه هایی است که برخی از سایتهای مهم گردشگری در سراسر دنیا را در گردونه ای خیالی و موهوم از داستانهای رمزآمیز و اسطوره ای خود فرو می برد، داستان هایی که شوق گردشگران علاقمند را دو چندان کرده و آنچنان عطشی در میان آنها به پا می کند که تا زمان ورود به این دنیای رمزآلود توسط خود گردشگر، فرو نخواهد نشست و البته در این بین رشد صنعت توریسم و درآمدزاییست که از بطن همین افسانه ها نمودی عینی به خود می گیرد.

 

به گزارش اریکه، امروزه نقاط بسیاری در اروپا هستند که از این روش برای جذب گردشگران استفاده می کنند و در ایام مختلف سال شاهد حضور بی شمار گردشگران با چنین رویکردی می باشند، شیوه ای که شاید به کارگیری آن در ایران با وجود داشتن پتانسیل های بسیار ویژه ای که در بخش افسانه های قدیمی ایرانی وجود دارد، بتواند گام جدیدی در جهت توسعه صنعت گردشگری کشور باشد.

 

در هر نقطه ای از این جهان هستی، همواره افسانه های متعددی از گذشتگان به جای مانده که امروزه بسیاری از کشورهای اروپایی هم چون انگلیس، اسکاتلند، ایسلند و … از آن ها در جهت جذب گردشگران استفاده کرده اند که در ادامه این گزارش به چند مورد از این افسانه هایی که همواره گردشگران را به سوی خود می کشانند، اشاره شده است.

 

جزایر انگلستان، اسکاتلند و ایرلند به خاطر وجود قلعه های منحصر به فرد و ترسناکشان برای گردشگران بسیار مشهور و جذاب اند، به گونه ای که بسیاری معتقدند که در آنجا برخورد با ارواح مسئله ای خارق العاده و شگفت انگیز نیست.

 

این مکان ها به دلیل وجود قصر های خوفناک و خانه های نفرین شده، هرروز شاهد هجوم افراد و گردشگران علاقه مند به خود است.

 

این قلعه های نفرین شده که امروزه به مناطقی گردشگر پذیر تبدیل شده اند شامل؛ برج لندن، قصر گلامیس، کشیش نشین بورلی و قلعه ویلتون می شود که در ادامه این گزارش به شرح خصوصیات این قلعه ها خواهیم پرداخت.

 

برج لندن؛

این مکان به دلیل وجود یک شبح که بسیار هم دیده شده است بسیار طرفدار دارد. همه ساله هزاران نفر از این مکان دیدن می کنند و به تحسین این مکان زیبا می پردازند، مخصوصا شب ها این قصر سرشار از سکوتی خاص می شود و بعد از نیمه شب روح « آن بولین » پدیدار می گردد.

 

ابتدا و در نگاه اول به نظر می رسد تنها هاله ای لرزان مشغول پرواز بر فراز برج است اما با کمی دقت می توان پیکر زنی را دید که سرش را در زیر بازوی راستش حمل می کند.

 

او در واقع دومین همسر هنری هشتم بود و مادر ملکه الیزابت اول که شاه به دلیل تنفر، او را در برج قصر زندانی کرد و سرانجام دستور داد سرش را از بدنش جدا کنند.

 

 

قصر گلامیس؛

این قصر در اسکاتلند در نزدیکی شهر کوچکی به نام دندی وجود دارد که در سده سیزدهم میلادی ساخته شده است. این قلعه نمونه کامل یک قلعه نظامی است و برج و بارو و شاه نشین های متعددی دارد.

 

بسیار گفته شده که در شب های سرد پاییزی یک شبح که نیمی انسان و نیمی حیوان است ظهور می یابد و در قصر به گردش می پردازد و در هنگام ورود او بویی مشمئز کننده همه فضا را اشغال می کند.

 

 

کشیش نشین بورلی؛

این خانه که در یک آتش سوزی کاملا از بین رفت، یکی از مشهور ترین خانه های مخوف انگلستان بوده است.

 

در این قصر یک روح به شکل یک جن آزارگر ظاهر می شده و اعمال زشت و بسیار ترسناکی را نشان می داد. او اجسام را جابه جا و یا ناپدید می کرد، مایعات را به مواد بدبو و حتی جوهر تبدیل می کرد و به داخل اتاق ها کلید، سنگ، سکه و چیزهای دیگر را پرتاب می کرد.

 

قلعه ویلتون؛

این قلعه که به دلیل قرار گرفتن روی تپه ای در جنوب شرقی ایرلند در بسیاری از ایام سال به درون مه می رود بسیار وهمناک و خوف انگیز است.

 

بنا به گفته اهالی در برج های این قلعه در سراسر طول شب نور هایی به چشم می خورد و شبح الکک یکی از ساکنان قلعه، سوار بر کالسکه ای با چهار اسب بی سر در اطراف قلعه می چرخد.

 

همچنین ظهور روح آرچیبلد یاکوب که جانیی فاسد و یاغی بوده است در این قلعه ترسناک دیده می شود. او سوار بر اسب به سمت دره حرکت می کند و بعد سقوط می نماید و این قصه تا صبح تکرار می شود.

این قلعه در سال ۱۹۲۰ دچار حریق شد.

 

مواردی که در این نوشتار به آن ها اشاره شد، همگی افسانه های قدیمی ای هستند که در خصوص این قلعه ها وجود دارد که وجود همین افسانه های قدیمی، خود به نوعی مبدل به یک جاذبه ای برای گردشگران در سراسر نقاط دنیا شده است، به گونه ای که در تمام طول سال گردشگران بسیاری تنها به منظور رویت این افسانه ها به سمت این قلعه ها سرازیر می شوند.

 

… اما هدف اصلی نگارنده از نگارش این نوشتار، این است که چرا کشور ایران با وجود داشتن هزاران افسانه جذاب و شنیدنی و با آثار بسیار متعددی که هر کدام از این بقایای تاریخی در دل خود افسانه ای جذاب را نهفته اند، هرگز نتوانسته ایم در جذب گردشگر برای آن ها اقدامی کنیم و این نکته در حالی است که تم اصلی افسانه هایی که در ابتدای این گزارش از آن ها یاد شد همگی ترسناک، وهم برانگیز و خشونت بار هستند، در حالی که افسانه های ایرانی غالبا رمانتیک، پهلوانی، جذاب و حس برانگیز می باشند.

 

به عنوان مثال افسانه های مربوط به شیرین و فرهاد و وجود اثری معطوف به این افسانه ها در بیستون جهانی شده به نام دیواره فرهاد تراش به خودی خود می تواند جاذبه ای کم نظیر برای گردشگران تلقی شود.

 

در یک جمع بندی نهایی شاید واژه خودساخته «افسانه گردی» مناسب ترین اصطلاح برای توصیف این نوع از گردشگری باشد که در کشور ما تا به امروز ناشناخته مانده و نیازمند اتخاذ شیوه هایی برای آغاز این گونه جدید از جذب گردشگر است و همچنین امید است در آینده نزدیک و با راه اندازی تورهای «افسانه گردی» بسترهای لازم برای توسعه هرچه بیشتر صنعت گردشگری کشور و صد البته استان کرمانشاه فراهم آید.
2 دیدگاه در “«افسانه‌گردی»؛ تجویزی برای توسعه گردشگری کرمانشاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *