داعش؛ توریسم و تروریسم

هادی نوروزی _ با وجود گروه تروریستی موسوم به داعش که این روزها در همه جای دنیا رد پای منحوس‌شان دیده می شود، صنعت گردشگری در اغلب نقاط دنیا با تهدیدی جدی مواجه شده است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری اریکه (مرجع گردشگری کشور)، یکی از اصلی‌ترین و شاید بدیهی ترین ملزومات توسعه گردشگری در دنیا وجود امنیت است. بدون شک این مولفه (امنیت) زیرساخت اولیه هر نوع توسعه‌ای است که عدم وجود آن به خودی خودی ضدتوسعه تلقی خواهد شد.

 

مطمئنا گردشگر در انتخاب مقصد گردشگری خود، قبل از اینکه بخواهد به ویژگیهای آب و هوایی، آثار تاریخی، جاذبه های فرهنگی، اجتماعی، زیرساخت های رفاهی و … نیم نگاهی داشته باشد، امنیت را اولویت نخست خود قرار خواهد داد.

 

تا قبل از ظهور گروه‌ تروریستی داعش، مقاصدی همچون عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه و کلا خاورمیانه برای گردشگران به نوعی ناامن بود و در مقابل پاریس، لندن، مسکو، رم و کلا اروپا مقاصدی امن برای گردشگران قلمداد می شد.

 

بمب گذاریهای اخیر در پایتخت های اروپایی که نمونه اخیر آن وقایع تلخ پاریس است، به گردشگران می گوید که دیگر شهر و دیار امنی برای آنها در هیچ کجای جهان وجود ندارد و این شاید تلخ‌ترین انگاره‌ای باشد که برای صنعت گردشگری درحال به وقوع پیوستن است.

 

نمی شود اینگونه عنوان کرد که هدف اصلی تروریست ها، تضعیف صنعت گردشگری جهان است اما هدف انها هرچه که باشد، خواسته یا ناخواسته، به دنبال اقداماتشان، صنعت گردشگری بیش از هر صنعت دیگری آسیب می بیند.

 

اینکه فرانسه بعد از حوادث اخیر، کلیه مرزهای خود را می بندد و اینکه روسیه بعد از بمب گذاری در هواپیمایش، کلیه پروازهای خود را به مقصد مصر لغو می کند و موارد دیگر اینچنینی نشان می دهد که صنعت گردشگری جهان به شدت از اقدامات تروریستی داعش آسیب دیده و می بیند.

 

در چنین شرایطی نگاه ویژه به مقوله امنیت داشتن به جایگاه نخست بازاریابی گردشگری تبدیل خواهد شد و صدالبته گردشگران به وسواس بیشتری مقصد خود را تعیین خواهند کرد.

 

این جای خرسندی، خوشحالی و سپاسگذاری از خداوند منان را دارد که ایران اسلامی با وجود قرار داشتن در کانون بحرانهای خاورمیانه از امنیت پایداری برخوردار است و گردشگران با آسودگی خاطر می توانند این مرز و بوم را برای گذراندن اوقاتی خوش انتخاب کنند.

 

یقینا امنیت امروز ایران اسلامی می تواند به اصلی ترین جاذبه گردشگری این آب و خاک برای گردشگران سراسر گیتی تبدیل شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *