گفت‌وگوی خواندنی با بازپرس ویژه قتل دادسرای کرمانشاه

آدم کشی بزرگترین جنایت انسان علیه انسان است که سابقه ارتکاب آن به ابتدای خلقت بشر می‌رسد از زمانی که هابیل به دست قابیل کشته شد تاکنون در جوامع بشری با پیچیده شدن روابط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی انگیزه‌های مختلفی برای ارتکاب قتل بوجود آمده و مضافا مدرنیته شدن وضعیت کنونی، زندگی را با وصف اعتقادات مذهبی و الگوهای سنتی بسی دشوار ساخته و هر روز بر تعارضات این شیوه زندگی با سنت‌های دیرین ما افزوده می‌شود که پاره‌ای از آنها از جمله موضوعات اخلاقی و خانوادگی به سبک فعلی باعث وجود بحران‌های اجتماعی شده و ضروری است پیش از تبدیل شدن به یک فاجعه غیرقابل درمان به حال آن فکری اندیشیده شود.

 

به گزارش اریکه (مرجع گردشگری کشور)، به نقل از روابط عمومی دادسرای کرمانشاه، صادق عزیزی، بازپرس ویژه قتل دادسرای مرکز استان است که به گفت‌وگویی با او نشسته‌ایم.

 

وضعیت شهر کرمانشاه را ازحیث قتل چگونه می‌بینید و اگر مقایسه‌ای با دیگر حوزه‌های کشور هم دارید بفرمائید؟

 

بازپرس: در پاسخ به سؤال باید گفت با وصف اینکه سالهای گذشته همواره آمارهای منتشر شده از افزایش قتل در سطح استان حکایت داشته اما خوشبختانه آمارهای فعلی نسبت به چند سال گذشته از کاهش بیش از ۵۰ درصدی وقوع قتل در استان حکایت دارد.

 

علل و عوامل بوجود آورنده زمینه‌های این جرم را چه مواردی می بینید؟

 

عزیزی: در استان کرمانشاه در سنوات ۹۲، ۹۳ و ۹۴ به ترتیب عوامل اصلی ارتکاب قتل مسائل خانوادگی و اخلاقی به میزان ۵۰ درصد، اختلافات مالی و ملکی به میزان ۱۵ درصد و نزاع های خیابانی و طایفه ای به میزان ۶ درصد می باشد و من حیث المجموع گرچه پیچیده شدن روابط اجتماعی و اقتصادی باعث شده نتوان انگیزه‌ها و عوامل وقوع قتل را محدود دانست و تبعا پیچیدگی جنبه‌های تحلیلی قتل‌ها را در پی داشته اما عواملی چون؛ سست شدن اعتقادات مذهبی و کم‌رنگ شدن تقوی در خانواده ها، عدم خویشتن داری؛ توانایی و تسلط در کنترل خشم، استفاده از مواد افیونی و روانگردان، در دسترس بودن سلاح گرم به لحاظ مرزی بودن استان و وجود شهرک های حاشیه کرمانشاه که بدون محدودیت چندانی مبادرت به فروش سلاح می کنند، خیانت و روابط نادرست و نامشروع، فشارهای اقتصادی، امید به اخذ رضایت از اولیای دم به لحاظ خانوادگی بودن و … از موثرترین عوامل وقوع قتل در استان ماست.

 

آنچه که ضروری است عنوان شود رفع شائبه‌ای است مبنی بر اینکه بیکاری باعث ارتکاب قتل می‌شود آمارها حاکی از آن است که بیش از ۹۵ درصد از قاتلین و ۸۵ درصد از مقتولین دارای تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم هستند لذا می توان گفت قتل در میان قشر تحصیل کرده تقریباً وجود ندارد و به ندرت اتفاق می‌افتد بنابراین چنانچه بیکاری قشر تحصیلکرده مدنظر آن دسته از حقوقدانانی باشد که بیکاری را عامل بروز قتل می دانند مسلماً مرتکب اشتباه شده اند.

 

به نظر شما چه راهکارهایی می‌تواند در کاهش جرم قتل تأثیرگذار باشد؟                                

 

بازپرس ویژه قتل: در پیشگیری از وقوع جرایم دو عنصر شدت و قاطعیت از عوامل بازدارنده در ارتکاب جرایم توسط بزهکاران می‌باشند وضع قوانین جزایی شدید و قطعیت اجرای آن مسلما در پیشگیری از وقوع عموم جرایم موثر خواهد بود و هرگاه بزهکار در حساب سود و زیان اقدام به ارتکاب بزه، مجازاتی شدید و قطعی را پیش روی خود ببیند احتمالا از ارتکاب آن انصراف می دهد. در قتل عمدی گرچه مجازات سلب حیات شدیدترین مجازاتی است که درنظام کیفری وجود دارد لیکن امید به اخذ رضایت از اولیای دم که وفق آمار در ۵۰ درصد از موارد از بستگان قاتل هستند خصیصه قطعیت اجرای مجازات را تضعیف می‌کند و اصولا جنبه عمومی بزه قتل عمدی وفق ماده ۶۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵ و تعیین حبس تعزیری درجه چهار نه واجد وصف شدت است و نه اطمینانی به قطعیت اجرای آن وجود دارد که امید است درخصوص تشدید مجازات قتل عمدی از حیث جنبه عمومی شاهد اقدام قانونگذار باشیم. با این وصف دستگاه قضایی استان اهتمامی جدی در رسیدگی و پیشگیری از وقوع جرایم مهم دارد از آن جمله شناسایی سریع و اجرای مجازات عوامل سرقتهای مسلحانه، تجاوز به عنف، قتل های فجیع در ملأ عام اقدام موثری در پیشگیری از وقوع این جرایم در چند سال اخیر در استان بوده است.

 

عزیزی: بحث پیشگیری در حوزه اجتماعی از اولویت برخوردار است و آموزش مهارتهای زندگی، شیوه های مدیریت خشم و تغییر سبک و شیوه زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. ارتکاب یک سوم قتل های استان توسط جوانان زیر ۳۰ سال و تعداد بالای قتل خانوادگی و همسرکشی و ریشه یابی تعداد زیادی از قتل های سنوات اخیر بنده را ناگزیر می‌کند تا در پیشگیری از وقوع قتل از اصطلاحات کلیشه‌ای فراتر روم و مخصوصا نقش ماهواره و شبکه‌های اجتماعی را در بروز خشونت، ناهنجاری های اخلاقی و تضعیف مبانی دینی و اعتقادی گوشزد کنم. این روزها در سطح شهر و به طرق مختلف شاهد تذکراتی در خصوص عواقب استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره هستیم که شاید بدون توجه از کنار آنها بگذریم و آنرا هشداری برای بقیه تلقی کنیم و خانواده خود را از آسیب‌های آن مبری بدانیم. توصیه من به تمام شهروندانی که در منزل دارای دستگاه دریافت کننده ماهواره هستند این است هرگز تصور نکنند آسیب‌های استفاده از کاناهای ماهواره‌ای دامن گیر شما، همسرتان و فرزندانتان نمی‌شود؛ استفاده از ماهواره مانند سمی است که هر روز ذره‌ای از آن نوشیده می‌شود و نهایتاً مهلک و کشنده است و به یقین هیچ خانواده ای از مضرات آن در امان نمی‌باشد. لذا می‌بایست سبک و شیوه زندگی را همسو با اعتقادات مذهبی و عرف سنتی پذیرفته شده قرار داد و در تعارضات با زندگی مدرن کنونی هرگز پشت به ارزش‌ها نکرده و درصدد حفظ آن باشیم.

 

در پرونده‌ قتل‌هایی که رسیدگی می‌کنید بیشترین استفاده را مربوط به کدام آلات قتاله می‌دانید ؟ آیا علت خاص وجود دارد؟

 

بازپرس ویژه قتل: متأسفانه بیشترین آلت قتاله‌ای که استفاده شده در ۵۰ درصد موارد سلاح گرم اعم از سلاح کمری، شکاری و جنگی بوده است و پس از آن سلاح سرد ( چاقو، شمشیر و تیزبر) نزدیک به ۳۰ درصد از موارد آلت قتاله بوده است که دسترسی بزهکاران به سلاح گرم به لحاظ مرزی بودن استان با کشور عراق و وجود شهرک های حاشیه کرمانشاه که مبادرت به فروش اقسام سلاح می کنند، علت پیشی گرفتن دو برابری سلاح گرم بر سلاح سرد است. در این راستا ضرورت دارد نهادهای امنیتی و انتظامی اقدام موثری جهت کنترل، پاکسازی، شناسایی عاملین فروش سلاح، کشف محموله های سلاح و پایش مستمر در نقاط مرزی و خصوصا شهرک های مذکور بعمل آورند. مضافا در صدور مجوز سلاح ضرورت نیاز متقاضی و وضعیت وی را مورد بررسی دقیق قرار دهند و از صدور مجوزهای سلاح بصورت متعدد برای افرادی که نیاز به آن ندارند خوداری به عمل آید و مراجعی مانند پایگاه های مقاومت بسیج سلاح را در اختیار اشخاصی قرار دهند که صلاحیت ایشان از هر جهت مورد تأیید باشد.

 

 

و اما سخن پایانی

 

در پایان به شهروندان عزیز اطمینان می دهم که در تمام پرونده‌های قتل عمدی و جرایم مهم دستگاه قضایی استان با سرعت و قاطعیت اقدام خواهد کرد و همچنانکه تاکنون ۱۰۰ درصد پرونده‌های قتل عمدی با اهتمام مجموعه دستگاه قضایی و پلیس آگاهی در شهرستان کرمانشاه کشف شده است انشاء الله من‌بعد نیز با آرزوی اینکه شاهد کاهش وقوع قتل در استان باشیم قاطعانه اقدام خواهیم کرد و کسانی که قصد ارتکاب قتل دارند هرگز تصور نکنند که از تعقیب و مجازات درامان خواهند بود و بی تردید در کمترین زمان ممکن شناسایی و به سختی مجازات می شوند. همچنین ضرورت دارد از حمایت های مستمر مسئولین قضایی استان و در رأس آن دکتر عدالتخواه ریاست کل دادگستری و ملکی دادستان کرمانشاه و زحمات پرسنل خدوم اداره مبارزه با جرایم جنایی استان تقدیر و تشکر کنم.

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *