گفت‌وگو با «حیدری طیب» و «صفری» را در اریکه بخوانید

سید سعید حیدری طیب و احمد صفری دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم انتخابات از حوزه انتخابیه کرمانشاه هستند که در گفت‌وگوهایی جداگانه با آنها، شما را با دیدگاه‌ها و نقطه نظرات‌شان آشنا خواهیم کرد.

به گزارش اریکه، در مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کرمانشاه دو کاندیدا وجود دارد که خط مشی سیاسی هر دوی آنها یکی است و آنهم خط مشی اصلاح طلبی است.

##### دیدگاه های صفری#####

کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه کرمانشاه بیکاری را مهمترین مشکل حال حاضر استان دانست و گفت: ایجاد مشوق‌هایی برای سرمایه گذاری در استان می‌تواند به رفع مشکل بیکاری کمک کند.

احمد صفری اظهار کرد: كرمانشاه در دوران هشت سال جنگ تحميلي متحمل خسارات زيادي در بخش‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و… شد كه متأسفانه بعد از گذشت حدود سه دهه از پايان جنگ تحميلي هنوز هم شاهد خسارات ناشي از آن دوران هستيم كه بايد براي برون رفت از اين مقوله برنامه‌هاي مدوني در مجلس شوراي اسلامي بعنوان نهاد قانون گذار وضع گردد.

وی مهمترين مشكل حال حاضر فراروي استان را نرخ بالاي بيكاري دانست و گفت: معتقدم اين مقوله به يك بحران در استان تبديل شده و بايد همانند يك بحران نيز با آن برخورد شود. یعنی بايد اولويت استان تنها در اين بخش خلاصه شود و با يك برنامه كوتاه مدت قوي و منسجم اين معضل را برطرف كرد تا با آرامشي كه در سايه تحقق اين معضل نصيب استان مي شود بتوان به ديگر برنامه‌ها جامعه عمل پوشاند.

صفری به برنامه هاي مدنظر جهت ایجاد اشتغال در استان اشاره کرد و گفت: ایجاد مشوق‌های سرمایه گذاری در این استان با هدف کاهش نرخ بیکاری، دنبال کردن تصويب برنامه ششم توسعه در مجلس با اولويت اشتغال و رفع معضل بيكاري، پرهیز از دنباله‌روی از مدل های اشتغال سنتی و ناکارآمد، حمايت ويژه از بخش توليد در استان، حل مشكلات كارخانه‌هاي تعطيل و نيمه تعطيل شهرك صنعتي استان كه موجب بيكار شدن هزاران نفر از جوانان در استان شده، پيگري ويژه اجراي تفاهم نامه سه جانبه بین استانداری کرمانشاه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) به منظور ایجاد اشتغال پایدار در استان و تلاش مضاعف و کار شبانه روزی گسترده و جدی با همت و مساعي مجموعه مدیریتی استان از جمله راهکارها برای کاهش نرخ بیکاری در استان است.

صفری با اشاره به ظرفیت های استان در بخش های کشاورزی، گردشگری، تجارت و معادن، گفت: قطعا استفاده بهينه از این ظرفيت‌هاي بالقوه می‌تواند در رونق اشتغال در استان موثر باشد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم تدوين يك برنامه اجرايي جهت جلوگيري از مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به مرکز استان، اظهار کرد: این مهاجرت‌ها منجر به بیکاری و حاشیه نشینی می‌شود كه در اين خصوص بايد در زمینه بررسی ظرفیت های موجود در روستاها و شهرهای کوچک کار و مطالعه صورت گیرد.

وی با انتقاد از اینکه هم اکنون تنها ۲۲ دستگاه اداری استان در فرایند استغالزایی مشارکت دارند، گفت: اين موضوع یک نقص است که معتقدم درسال جاری باید بازنگری جامعی در این خصوص انجام شود. بگونه‌اي كه شمار این دستگاه‌ها باید به ۴۰ دستگاه برسد و فعالیت‌ها نیز باید بگونه‌ای باشد که میزان بیکاری در استان کرمانشاه به میانگین کشور برسد.

صفری همچنی بر پيگيري ایجاد اشتغال با رویکرد جدی به حوزه IT، تحول نظام اداری و تقویت شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.

###### دولت یازدهم کارنامه قابل قبولی دارد

این کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان در ادامه به ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف پرداخت و گفت: معتقدم دولت تدبير و اميد در سايه رهنمونهاي حكيمانه مقام معظم رهبري در بخش‌هاي مختلف بويژه سياست خارجي و موضوع برجام بسيار جدي و هوشمندانه برخورد كرده و بزودي شاهد ثمرات اين مهم در جامعه خواهيم بود.

صفری افزود: رفع تحريمهاي ظالمانه و انعقاد قراردادهاي مهم بين المللي در طول سه سال اخير از اقدامات شايان ذكر دولت يازدهم بوده كه كتمان آن ظلمي عظيم بشمار مي آيد.

وی تصریح کرد: در بعد مسائل اقتصادي نيز بايد اذعان داشت كه به واقع وابستگي شديد ما به نفت و اقدامات استكبار جهاني بويژه نوكر آنها يعني عربستان سعودي موجب شده كه بهاي نفت به پايين ترين قيمت خود در تاريخ برسد و اين هم از بدشانسي هايي بود كه گريبانگير اين دولت شد. اما تدبير، انديشه و راهكارهاي علمي و تجربي دولتمردان و مشاوران دولت دست به دست هم داده تا شاهد كمترين اثرات اين قضيه در بطن جامعه باشيم.

صفری ادامه داد: امیدواریم با همدلي مجموعه مديران كشور در هر سه قوه و توجه اكيد به دستور مقام معظم رهبري در جهت محقق شدن اقتصاد مقاومتي شاهد از بين رفتن مشكلات اقتصادي مردم باشيم.

وی افزود: در مجموع عملكرد دولت تدبير و اميد را بسيار مثبت ارزيابي می‌کنم و نمره قبولي به دولتمردان می‌دهم.

####### کارآمدی مجلس مهمتر از ترکیب مجلس است

کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه کرمانشاه در ادامه به اهمیت دور دوم انتخابات و پیش‌بینی از ترکیب مجلس دهم اشاره کرد و گفت: در خصوص اهميت دور دوم انتخابات همين بس كه تكميل شدن حماسه پرشور هفتم اسفند ۹۴ با حضور سبز و پررنگ در پاي صندوق‌هاي رأي در دهم ارديبهشت ماه تكميل خواهد شد و قطعاً اهميت دور دوم كمتر از دور اول نيست.

وی افزود: در خصوص تركيب مجلس دهم بايد توجه داشت که در دور اول از هر سه طيف اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل، افرادي روانه مجلس شدند و در دور دوم نيز قطعاً تركيبي از هر سه گروه وارد مجلس خواهند شد. معتقدم آنچه مهم است تركيب مجلس نيست، بلكه كارآمدي و توان خدمتگزاري است كه انشاله اين امر محقق خواهد شد و بي ترديد قوانيني در جهت رفاه مردم و سربلندي عزت و اقتدار ايران اسلامي تصويب و به دولت براي اجرا ابلاغ خواهد شد.

############################

##### دیدگاه های حیدری طیب

کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه کرمانشاه، بیکاری را معضل اصلی استان عنوان کرد.

سیدسعید حیدری طیب، اصلی ترین مشکل استان را بیکاری عنوان کرد و افزود: متاسفانه بسیاری مشکلات دیگر نیز از قبل همین بیکاری به وجود می‌آید و نمی‌توان بیکاری را تنها یک مشکل دانست.

حیدری طیب نبود رونق اقتصادی و زیرساخت‌های تجاری و نیز نبود صنایع عمده و کارخانه‌های مادر را از جمله علل بیکاری استان عنوان کرد.

وی افزود: متاسفانه توجهی که باید به استان کرمانشاه نشده و در حال حاضر ۸۰ درصد صنایع استان تعطیلند و عملا برنامه مدونی برای توسعه استان وجود ندارد.

حیدری طیب به عدم بی توجهی مسئولین به پتانسیل‌های استان نیز اشاره کرد و افزود: کرمانشاه پتانسیل‌های بسیاری دارد، اما آنطور که باید به پتانسیل های آن توجهی نشده و ظرفیت هایی مانند میراث فرهنگی و گردشگری و کشاورزی استان مغفول مانده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تنها راه حل رفع این مشکلات را حضور موثرتر دولت در استان و انجام پروژه‌های اقتصادی کلان و نیز بسترسازی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی عنوان کرد.

########### ۶۹ نماینده باقی مانده تعیین کننده “ترکیب مجلس” آینده هستند

این کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان در ادامه با بیان اینکه حضور در انتخابات مشارکت در سرنوشت کشور است، گفت: هر کس در انتخابات شرکت کند شانس مشارکت در سرنوشت خود و کشورش را پیدا کرده و قطعا این مهم باید مورد توجه مردم باشد و با دقت و حساسیت بیشتری در انتخابات شرکت کنند.

حیدری طیب پیش بینی در خصوص ترکیب نهایی مجلس را زود دانست و اظهار کرد: هنوز انتخاب ۶۹ نماینده دیگر مانده و زود است بخواهیم در خصوص ترکیب نهایی مجلس نظر دهیم و قطعا این ۶۹ نفر هستند که می‌توانند تعیین کننده ترکیب نهایی مجلس باشند.

وی افزود: در خصوص ریاست مجلس آینده نیز این ۶۹ نفر هستند که می‌توانند سهم تعیین کننده‌ای داشته باشند و فعلا پیش بینی‌ها در این زمینه زود است.

#########عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها قابل دفاع و در برخی قابل نقد است

کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه کرمانشاه با بیان اینکه عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها قابل دفاع و در برخی حوزه‌ها نیز قابل نقد است، گفت: در حوزه سیاست خارجی و وزارت نفت دولت کارنامه خوبی داشته است.

وی افزود: اما از طرفی در زمینه کشاورزی، محیط زیست، بحث مسکن و بحث آموزش و پرورش عملکرد مناسبی را از دولت شاهد نبودیم و در این زمینه نقد به دولت وارد است.

منبع: ایسنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *