دوم خرداد ۷۶ نقطه ی عطفی در تاریخ معاصر ایران است

یاداداشت/ دکتر شهاب تجری

دوم خرداد ۷۶ نقطه ی عطفی در تاریخ معاصر ایران است. این به معنای ایده آل و بی اشکال بودن همه اتفاقات پس از آن نیست، اما بدون تردید فضای سیاسی و اجتماعی ایران از آن پس تحت تاثیر این حماسه بوده و آثارش کماکان پابرجاست. از میان پیامدهای مختلف آن بر دو مورد می توان انگشت تاکید نهاد.

به گزارش اریکه، یکی برجسته تر شدن مرزبندی جناح های سیاسی در ایران تحت عنوان اصلاح طلب و اصول گرا و رقابت جدی آنها در عرصه های مختلف است. هرچند فضای رقابت برای اصلاح طلبان در غالب موارد تنگ و محدود بوده و اصول گرایان به مدد نهادهای انتصابی حرکت بر مبنای جمهوریت را صعب و دشوار کرده اند ، اما نمی توان ممارست در امر دموکراسی را در این بیست سال نادیده گرفت.

آثار مثبت این نکته در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و بویژه مجلس دهم کاملامحرز و آشکار بود و نشان از روندی تکاملی در عرصه سیاسی در جامعه ی ما دارد. نکته دوم ظهور سیاستمداری پرهیزگار و اخلاق مدار بود که هدایت و رهبری او در حرکت قطار دموکراسی سرنوشت ساز بوده است.

او سرمایه ی عظیمی به نام محبوبیت اجتماعی دارد که به کمک پرهیزگاری ،آن را در خدمت توسعه سیاسی و فرهنگی کشور قرار داده است. او درس آموز مکتب رسول اکرم(ص) و مولای متقیان است و به مانند بزرگان هم عصر خویش همچون گاندی و ماندلا وجود و توانش را خالصانه برای مردمش در طبق اخلاص نهاده است.

سید محمد خاتمی از برکات دوم خرداد است که علی رغم نامهربانی ها و برخوردهای حذفی ،فضای اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی ایران سرشار از وجود و حضورش بوده و قریب به بیست سال است که چون شمع روشنایی می بخشد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *