جاسوسی و استراق سمع، هدف پرتاب ماهواره جدید آمریکا به فضا

شرکت هوافضای ULA در دومین تلاش خود با موفقیت توانست یک موشک غول‌پیکر دلتا IV را به همراه یک ماهواره جاسوسی دفتر شناسایی ملی آمریکا به فضا پرتاب کند.
موشک

به گزارش اریکه به نقل از اسپیس، این موشک که توسط شرکت ULA ساخته شده، ابتدا قرار بود روز پنج‌شنبه (۲۰ خرداد) پرتاب شود، اما آب‌وهوای بد مانع شد. این پرواز مجددا برای بعداظهر روز شنبه در ساعت ۱۷:۵۱ به وقت گرینویچ برنامه‌ریزی و با موفقیت انجام شد.

این پرواز، ماموریت NROL-37 نام داشته و هدف آن به دلیل ارتباط آن با امنیت ملی، همچنان محرمانه باقی مانده است. یکی از سرنخ‌ها در مورد این ماموریت، استفاده از موشک دلتا IV برای پرتاب آن است. این موشک بسیار سنگین بوده که بزرگترین خودروی ساخته شده توسط شرکت ULA است. این موشک دارای سه بدنه متصل به هم بوده که نیروی مورد نیاز برای پرتاب بیش از ۱۳ تن به مدار زمین‌ثابت را توسط موتورهای اکسیژن مایع/هیدروژن مایع RS-68A ارائه می‌کنند. بنظر می‌رسد که محموله محرمانه این موشک از وزن زیادی برخوردار بوده و به مدار بسیار بالایی ارسال می‌شود.

موشک دلتا IV اغلب موارد به پرواز درنمی‌آید. پرتاب قبلی آن در سال ۲۰۱۴ بود که یک نسخه آزمایش بدون سرنشین کپسول اوریون ناسا را به فضا برد. این موشک از زمان نخستین پرواز در سال ۲۰۰۴، تنها هشت بار پرتاب شده است و بیشتر آن‌ها برای دفتر شناسایی ملی بوده است.

وظایف احتمالی این محموله محرمانه می‌تواند شامل جاسوسی، استراق سمع، مشاهدات تصویری و طیف‌سنجی، هشدار موشکی زودهنگام و موارد دیگر باشد.

بر اساس گزارش‌ها، این ماهواره احتمالا یکی از بزرگترین انواع پرتابی با وزن حدود ۷۷۱۱ کیلوگرم باشد و آنتنی با طول ۹۱ متر برای اهداف استراق سمع بر روی آن نصب شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *