خواسته‌های کرمانشاه از منظر یک پژوهشگر علوم اجتماعی در آستانه سفر رییس جمهور

یک استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با انتشار یادداشتی به بیان مسائل، مشکلات و خواسته های استان کرمانشاه در آستانه سفر رییس جمهور و اعضای هیات دولت به این استان پرداخته است.

به گزارش اریکه، در یادداشت، دکتر افشین منوچهرآبادی، استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی آمده است: همچنانکه که در رسانه های دیداری و شنیداری و مخصوصاً فضای مجازی احتمالاً با خبر شده اید سفر رئیس جمهور محترم و هیئت دولت به استان را در روزهای آینده خواهیم داشت. در این راستا لازم است بدون هیچ گونه رویاپردازی و با واقع بینی کامل و بدون هیچگونه گرایشات سیاسی و حب و بغض­ی پیرامون استان و مسایل حول آن در حوزه های گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و … را بیان و مرور کرده و متناسب با آن نقدهای را بیان داریم:

۱. وضعیت استان در حوزه اقتصادی یکی از مهمترین چالش های دولت یازدهم می باشد. طبق آخرین آمارها که از سوی مراکز مورد وثوق سیستم دولتی ارائه گردیده، داده ها حاکی از وضعیت نه چندان مناسب اقتصاد استان و در شاخص های نظیر نرخ تورم، نرخ بیکاری، شاخص محیط کسب و کار و … وضعیت به گونه ای بوده که رتبه آخر کشور را متاسفانه در این شاخص ها داشته ایم. همچنانکه میدایم در سفر مقام معظم رهبری نیز مصوبات بسیار مناسبی و با بودجه های خوبی به پروژه های گوناگون در استان اختصاص یافت که متاسفانه در بیشتر موارد با پیشرفت مطلوب فاصله دارد لذا هرچقدر در این راستا عقلانی تر عمل کنیم برای همه و کل نظام بهتر است و نتیجه آن قابل حصولتر. از دولت محترم تقاضامندیم بیشترین هم و غم خود را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی قرار دهند.

۲. وضعیت استان در حوزه اجتماعی نیز از دیگر مسایلی است که لازم است درباره چندوچون آن و توسعه شاخص های اجتماعی مواردی مطرح گردد. استان کرمانشاه به لحاظ مسایلی همچون جنگ تحمیلی و محرومیت های متعاقب آن از حیث توسعه اجتماعی دارای وضعیت منحصر به فردی است. توزیع و دامنه نابرابری (به ویژه در زمینه غذا و مسکن)، آموزش و پرورش،‌ بهداشت عمومی، رشد جمعیت و مانند آنها از جمله آیتم های است که ضرورت دارد در راستای بهبود آن ها اهتمام ویژه ای دولت محترم به خرج دهد.

سرمایه اجتماعی در استان روز به روز در حال فرسایش است. اعتماد اجتماعی در این بین آسیب پذیری بیشتری داشته است. خوشبختانه نرخ مشارکت اجتماعی با تمامی این کاستی ها بازهم همچون زمان جنگ تحمیلی دارای وضعیت بهتری است انسجام و یکپارچگی اجتماعی، احساس رضایت و از دیگر شاخص های اساسی است که نیاز به وجود مدیران همجنسی در دستگاه های مربوطه است. در این جاست که وضعیت مدیریتی استان گاهاً نیاز به بازسازی قوای انسانی خود دارد. بدون شک توجه ویژه به زمینه‌های اجتماعی توسعه ضمن تقویت ضریب امنیت کشور می‌تواند دولت جمهوری اسلامی ایران را در تحقق اهداف ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود یاری کند. یکی از چالش های مردم منطقه پدیده ریزگردهاست. متاسفانه تاکنون اقدام مناسبی از طرف دولتمردان و مسئولین در این زمینه انجام نگرفته لذا مطالبه اصلی مردم استان اهتمام ویژه دولت و تمامی مسئولین جهت مواجه و حل مشکل ریزگردها و گرد و خاک است.

۳. توسعه فرهنگی یکی از دغدغه های شهروندان استان می باشد. در این زمینه و با توجه به فرهنگ غنی استان و میراث داری خطه غرب کشور، وضعیت توسعه ی ابعاد گوناگون فرهنگی اهمیت دو چندانی دارد. از جمله مزیت های فرهنگی استان وجود اقوام و مذاهب گوناگون و همزیستی مسالمت آمیز، وجود نیروی انسانی و روحیه تلاش و جنگندگی و … می باشد. از جمله ضرورت های فرهنگی استان توسعه مراکز و مجتمع های فرهنگی، توجه به زبان کردی و فرهنگ بومی، توجه به توسعه جامعه مدنی و تشکل های مردم نهاد، اهتمام به نیازهای ارباب جراید، خبرگزاری های محلی، مراکز فرهنگی، سینما، کتابفروشی، لیتوگرافی، چاپخانه، صحافی، موسسه نشر، دفتر مطبوعات، نشریه، دانشگاه، و … می باشد. در این میان صداوسیمای استانی نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد و راهکاری جهت ارتباطات دو سویه میان نهادهای دولتی و صداوسیما بوجود آید.

۴. و اما حوزه ورزش و جوانان که متاسفانه شاهد نارسایی های بسیاری در این زمینه هستیم. کلانشهری مثل کرمانشاه در زمینه وجود تیم های گوناگون ورزشی در سطح اول کشور هیچ نماینده ای را نداشته و متاسفانه نه دولت و نه مدیران استانی و بخش خصوصی دلسوزی را در این زمینه به خرج نمی دهند و این در حالی است که جوانان استان در حصرت تماشای یک دیدار فوتبال، فوتسال، والیبال، کشتی، هندبال، بسکتبال و … در استادیوم های شهر کرمانشاه هستند و بایست اوقات فراغت خود را به گونه ای غیر استاندارد بگذارانند.

نمی گویم همچون دولت قبل که در سفرهای استانی اش تیم های ورزشی را بذل و بخشش می کرد عمل کنید بلکه می خواهیم که بصورت سیستماتیک به توسعه ورزش استان اهتمام ویژه ای داشته باشید.

و اما موضوع ازدواج که از جمله دغدغه های جوانان و خانواده های شان است، متاسفانه تناسب معناداری میان ازدواج و سن ازدواج جوانان وجود ندارد و بسیاری از سن ازدواج عبور کرده اند و مضاف بر آن طلاق دارای میزان بالاتری نسبت به سال های پیش شده است که از جمله دلایل اصلی آن معضل اعتیاد و بیکاری است.

از دولت خواهشمندیم نسبت به بهبود تمامی مسایل و کمبودهای استان کرمانشاه توجه ویژه ای داشته باشند و شک نکنید این مردم قدرشناس زحمات و تلاش های شما در صحنه ای دیگر خواهند بود؛ انشاالله.
یک دیدگاه در “خواسته‌های کرمانشاه از منظر یک پژوهشگر علوم اجتماعی در آستانه سفر رییس جمهور

  1. سعید الهی

    با به خدمت ریاست جمهوری اسلامی ایران من یک جوان ایرانی هستم که دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم از رشته امداد سوانح هستم لذا خواهشمند هستم که به ما کمک کنین در این استان که واقعا بیکاری بیداد می کند خواهشمندم که به ما جوانها این استان کمک کنید تا استانی و همچون کشوری آباد داشته باشیم اینجانب در خواست وامی دارم که کم بهر باشد برای برآوردهای خونی اقدام نمایم ومن متقاضی یک وام ۱۰۰ میلیونی که کارما انجام میدهد

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *