برگزاری کارگاه آموزشی یونسکو در بیستون

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی یونسکو در کرمانشاه گفت: باید از حضور مدیران و کارشناسان یونسکو در کرمانشاه نهایت بهره را ببریم.

به گزارش اریکه، جلیل بالایی در چهارمین جلسه کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان که در محل سالن جلسات تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: کارگاه آموزشی یونسکو از ۱۷ تا ۲۰ شهریور ماه جاری در محل مجموعه ثبت جهانی شده بیستون برگزار می شود.

وی ادامه داد: برگزاری این کارگاه آموزشی که در آن مدیران، کارشناسان و مدرسان برتر سازمان جهانی یونسکو حضور دارند، فرصت مغتنمی است که توانایی ها و پتانسیل های استان را در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری نشان دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: تیمی که از سازمان جهانی یونسکو به منظور آموزش و تدریس در این کارگاه می آیند در واقع همان کسانی هستند که مراحل ثبت، نظارت، تایید و یا رد آثار تاریخی فرهنگی و طبیعی کشورهای مختلف را انجام می دهند.

بالایی تاکید کرد: این فرصت مناسبی برای استان کرمانشاهی است که چندین اثر ارزشمند در لیست انتظار ثبت جهانی شدن دارد چراکه این کارشناسان می توانند از نزدیک با آثار در انتظار ثبت جهانی شدن استان آشنا شده و ضمن بازدید آنها نقاط ضعف و قوت شان را به ما گوشزد کنند.

این مقام مسئول در استان کرمانشاه گفت: مجموعه تاریخی فرهنگی تاق بستان، معبد آناهیتا، تکیه معاون الملک، محور ساسانی قصرشیرین، غار قوری قلعه و منطقه طبیعی اورامانات از جمله داشته های ارزشمند استان کرمانشاه است که قابلیت ثبت جهانی شدن را دارند.

وی تاکید کرد: این اولین باری است که مدیرکل منطقه ای یونسکو در ایران به یک استان سفر کرده و تمام طول چهار روز حضورش در ایران را در همان استان طی خواهد کرد.

بالایی خاطرنشان کرد: علاوه بر مدیران و کارشناسان یونسکو، معاون سفیر اسپانیا در ایران و همچنین معاون وزیر فرهنگ اسپانیا نیز از مهمانان ویژه این کارگاه آموزشی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور و رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور نیز از دیگر مهمانان ویژه این کارگاه آموزشی در کرمانشاه هستند.

وی تاکید کرد: این کارگاه آموزشی در محل کاروانسرای شاه عباسی بیستون برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول در استان کرمانشاه گفت: علاوه بر این افراد، تمامی مدیران پایگاه های میراث جهانی کشور به علاوه مدیران ۷ پایگاه میراث ملی که قابلیت جهانی شدن را دارند منجمله تاق بستان و معبد آناهیتا نیز در این کارگاه حضور خواهند داشت.

بالایی خاطرنشان کرد: همچنین از روسای دانشگاه های مختلف استان نیز دعوت کرده ایم که در این کارگاه آموزشی حضور افتخاری داشته باشند.

وی تاکید کرد: در نظر داریم که در خلال برنامه های آموزشی مدیران و کارشناسان یونسکو، یک برنامه بازدید از قابلیت های گردشگری استان نیز برای آنها تدارک ببینیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: امیدوارم که بتوانیم از حضور این مدیران و کارشناسان یونسکو در استان کرمانشاه نهایت بهره و استفاده را ببریم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *