در پاسخ به یادداشت توهین آمیز گردشگر فرانسوی/ «ایران کشور فرهنگ و تمدن مداوم»

علی فعله‌گری از کارشناسان باسابقه گردشگری کشور و مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های کردستان و کرمانشاه است که با ارسال یادداشتی به پایگاه خبری اریکه (مرجع گردشگری کشور) تحت عنوان «ایران کشور فرهنگ و تمدن مداوم» پاسخ یادداشت توهین آمیز یک بانوی گردشگر فرانسوی را که مطلبی تحت عنوان «ایران کشور آزار جنسی مداوم» نوشته بود، داده است.

به گزارش اریکه، در یادداشت علی فعله گری آمده است:

چند وقت پیش گزارش بانویی فرانسوی در سفر تفریحی و گردشگری خود به ایران را خواندم و بسیار آزرده خاطر شدم نه از رفتار برخی مردان ایرانی، بلکه از تیتر توهین آمیز و سرشار از بی انصافی این خانم محترم توریست فرانسوی، تا اینکه امروز، گزارش جالب گردشگر نیوزلندی و استاد نجوم دانشگاه کانتر بری نیوزلند را خواندم و جالب است بدانید که ایشان تجربه سفر خود به ایران را به صورت مفصل در وب سایت «استاف نیوزلند» نیز منتشر کرده است.

به نظرم آمد قلم را بردارم و چند نکته را برای آگاهی و شاید یک تذکر مشفقانه به این بانوی توریست فرانسوی را به نگارش در آورم امیدوارم مورد توجه تمامی گردشگران فرانسوی قرار گیرد.

ایران سرزمین صداقت و یکرنگی است، شما گردشگر محترم اولین قانون و الگوی رفتاری مورد نیاز در گردشگری را رعایت ننموده ای و بدون اینکه پیمان ازدواج رسمی ای منعقد نموده باشید خود را به اشتباه با مرد دیگری، “همسر و شوهر” معرفی کرده اید. هرچند فهمیدن این موضوع برای ایران کار مشکلی نبوده ولی با صعه صدر این دروغ شما را نادیده گرفته شده است.

مردمان سرزمین ایران به لطف اصیل ماندن و مدنیت و تمدن حاصل از هزاران سال تاریخ بسیار خوش سیما و زیبا چهره و دلربا هستند و هیچ نیازی به تماشای یک بانوی توریست مهمان که اتفاقا خود را در چندین لایه لباس گشاد تیره پوشانده است ندارند و ای بسا آن پچ پچ مردان فروشنده و خنده های ریز ریز و … ، به نوعی خنده بر طرز تلقی شما از ذهنیت های منفی غالب شده در ذهن تان در همان اروپا و کشور خودتان درخصوص ایران متمدن و با فرهنگ باشد.

فراموش نکنید، رفتارهای نابهنجار جنسی و ابتذال اخلاقی و تغییر عادات و اخلاق که در قدیم به کندی تغییر می یافت به قول ویل دورانت در آن جوامع (غرب) مانند ابرها در برابر بادها در تغییر بوده اند حیا و حجب که هنوز هم شاخصه اصلی مردان ایرانی است خیلی وقت است که در جوامع شما از اعتبار افتاده است.

ادبیات شما به گواه تاریخ و به گواه اکثر نویسندگان، همچون ادبیات باستانی یونان است که وصف آن برای ایرانیان خوشایند نیست. به شما توصیه می کنم که حتما سری به موزه لوور خودتان بزنید که تا ببینید، حیا و عفت و حرمت انسانی چگونه توسط هنرمندان و نقاشان شما که بسیار هم به آنها می نازید چگونه به سخره گرفته شده و انسان را به صورت تمام عریان در معرض دید همه بازدید کنندگان قرار می دهید و اتفاقاً از آنها پول هم در می آورید.

خانواده هنوز مهد گرامی اخلاق و پایه نظم اجتماعی در ایران است برخلاف جوامع شما که عاری از هرگونه سرو صدای خانوادگی است و در همان پاریس شما از یک قرن پیش سن ازدواج مردانتان به بالای سی سال رفته است و همین موضوع و عدم توجه به ازدواج صدای نویسندگانتان را در آورده بود و فحشا چه رسمی و چه غیر رسمی درتمام کوچه و بازارتان پخش شده است و اصول اخلاقیتان کاملا از هم پاشیده است واکنون می آیید با یک نگاه مرد ایرانی چه خوب یا بد اینگونه نا عادلانه در خصوص مردم متمدن ایران قضاوت می کنید.

در تواریخ و کتب شما مضبوط است که نیم میلیون دختر آمریکایی قربانی شهوت رانی و هوسرانی مردان شده اند البته این آمار مربوط به دهها سال پیش است که ویل دورانت آنرا نقل کرده است.

عفت و پاکدامنی خصیصه اکثر مردان و زنان ایرانی است.

مطمئن هستم قضاوت شما صرفا از روی بغض وناآگاهی است و صرفاً چون در فضای مجازی اینستا گرام عکسی از شما توسط یک جوان شوخ طبع و صرفا جهت سرگرمی گذاشته شده است، اینگونه عصبانی شده اید، اشتباه نکنید برخلاف تصور شما هیچ جوان ایرانی در این کشور اسلامی علاقه ای به دیدن یک دختر فرانسوی دارای همراه مرد که برخلاف شعائر اسلامی با او به سفر گردشگری هم آمده، ندارد.

همانطور که خودت به درستی اشاره کرده ای و چاره ای هم نداشته ای هزاران سال تاریخ و هنر و معماری و مهمان نوازی مردم ایران را نمی توانی کتمان کنی و توصیه می کنم خاطراتت را دوباره مرور کنی و ضمن عذرخواهی رسمی از تمامی مردم ایران نوشته ات را اصلاح کنی و توجهی هم به مطالب آقای جان هرن شاو استاد نجوم نیوزلندی در خصوص مردم ایران داشته باشید که چگونه ایران را کشوری بسیار امن برای گردشگران خارجی دانسته است، چگونه ایران را با غنای بسیار بالای تاریخی درک کرده است، چگونه ایران را برخلاف کشورهای عرب همسایه اش دارای هویت و تاریخی چند هزار ساله دیده است و چگونه ایرانیان را از لحاظ هویت و فراگیری حس همبستگی ملی باملت ژاپن مقایسه کرده است چگونه مهربانی و خونگرمی اکثریت قریب به اتفاق ایرانیها را در مواجهه با توریست های خارجی لمس کرده است و چطور جامعه ایرانی را باسواد و آموزش دیده خوانده است و چگونه چمدانی پراز سوغات و هدایای اهدایی مردم ایران را باخود به کشورش برده است.

ایرانیان پیوسته و مداوم به فرهنگ، تمدن و ادبیات و هنرکم نظیر خود در برابر شما می نازند و این یک واقعیت انکار ناپذیر برای همه دنیا است.

علی. فعله گری
کارشناس گردشگری
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *