یک دقیقه سکوت به یاد بابک قربانی/ گزارشی از هادی نوروزی

کشتی گیران و تماشاچیان حاضر در مسابقات قهرمانی کشور در کرمانشاه به یاد دومین سالگرد درگذشت بابک قربانی یک دقیقه سکوت کردند.

به گزارش اریکه، به نقل از ایسنا، در خلال برگزاری مسابقات فینال کشتی آزاد قهرمانی کشور و همزمان با دومین سالگرد درگذشت بابک قربانی (کشتی گیر ملی پوش کرمانشاهی) یک دقیقه سکوت اعلام شد. همچنین در این بین مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه با اهدا تابلو فرشی به پدر بابک قربانی، یاد و خاطره او را گرامی داشت.

همچنین حسین قربانی پدر زنده یاد بابک قربانی در گفت و گویی با خبرنگار سرویس ورزشی ایسنا منطقه کرمانشاه اظهارکرد: از بابک در همین سالن شش هزار نفری امام خمینی (ره) کرمانشاه خاطرات بسیاری دارم که حضور امروزم در این سالن باعث یادآوری خاطرات بابک شد.

وی ادامه داد: بابک کشتی گیری با اخلاق و مردم دار بود و مردم کوچه و بازار همه او را دوست داشتند و حادثه ای که برای او پیش آمد، تنها یک غفلت تلخ بود.

پدر بابک قربانی گفت: بابک با عناوین قهرمانی متعددی که کسب کرد دین خود را به مردم شهر و دیارش ادا کرد، اما در روزگار گرفتاری و آن هنگامی که محتاج همراهی مسئولین و بزرگان بود، کسی کمکش نکرد و او از این بابت دل پری داشت.

وی تاکید کرد: من شخصا گلایه ای از هیچ کسی ندارم.

همچنین تورج مهری مربی سازنده کشتی فرنگی استان و مربی بابک قربانی در گفت و گویی با خبرنگار سرویس ورزشی ایسنا منطقه کرمانشاه اظهارکرد: ما بابک را خیلی ساده از دست دادیم.

مهری ادامه داد: بابک یک چهره ماندگار برای کشتی دوستان ایرانی و کرمانشاهی بود.

مربی بابک قربانی یادآور شد: کاش زمانی که بابک به کمک مردم و صدالبته مسئولین شهر نیاز داشت، او را کمک می کردیم. اما متاسفانه عدم کمک مسئولین و دریغ کردن کمک باعث شد یک چهره ماندگار را از دست دهیم.

این مربی کشتی فرنگی استان کرمانشاه در خصوص برادر بابک یعنی محمد قربانی نیز گفت: هنوز در استان کرمانشاه و در رشته کشتی فرنگی کسی را نداریم که از محمد قربانی بهتر باشد و او این توانایی را دارد که بار دیگر به دنیای ورزش قهرمانی بازگردد.

مهری یادآور شد: متاسفانه هنوز کسی از محمد نخواسته که به کشتی بازگردد، در حالی که او بهترین کشتی گیر فرنگی کار کرمانشاهی است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم که هیات کشتی استان کرمانشاه، فدراسیون کشتی و اداره کل ورزش و جوانان استان شرایط بازگشت مجدد محمد قربانی به کشتی فرنگی را فراهم کنند تا بار دیگر شاهد قهرمانی های این دلاور کرمانشاهی باشیم.

…. برای پیگیری این موضوع به سراغ منصور کیانی دبیر هیات کشتی استان رفتیم که وی در گفت و گویی با خبرنگار سرویس ورزشی ایسنا منطقه کرمانشاه اظهارکرد: با محمد قربانی رایزنی های اولیه ای انجام دادیم که خود را برای شرکت در این مسابقات قهرمانی کشور آماده کند، اما گویا تالمات روحی بالایی داشت و قادر به حضور در این مسابقات نبود.

کیانی تصریح کرد: باید مجددا با او خانواده اش رایزنی کنیم و از او بخواهیم که به خاطر روح برادر مرحومش هم که شده بار دیگر به دنیای کشتی بازگردد.

محمدحسین محبی رییس هیات کشتی استان کرمانشاه نیز در این خصوص به خبرنگار سرویس ورزشی ایسنا کرمانشاه گفت: محمد قربانی و تورج مهری از هیات خواستند که یک تایم مربیگری به آنها بدهیم و ما نیز این کار را کردیم، اما تا کنون محمد را در هیچ سالنی ندیده ایم که تمرین کند.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود ما از بازگشت مجدد ایشان به دنیای کشتی استقبال می کنیم.

و اما بابک و همه افتخاراتش:

بابک به همراه برادرش محمد کشتی را در نوجوانی نزد تورج مهری مربی سازنده کرمانشاهی آغاز کرد. از همان آغاز، مربی باشگاه پی به استعداد و نبوغ بالای او برد.

پس از کمی تلاش و تمرین بابک قربانی خود را در مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور به عنوان یک مدعی مطرح به جامعه کشتی معرفی کرد. همگان در آن دوران پیش بینی آینده ای درخشان را برای او و برادرش می کردند. انگار ستاره ای بزرگ در حال ظهور بود.

بابک جوان مانند بابک تاریخ ساز ایران نیز میل به جاودانگی داشت. روند رو به رشد قهرمان کرمانشاهی ادامه یافت تا اینکه در رده سنی جوانان پس از موفقیت در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی در مسابقات آسیایی کشتی فرنگی جوانان سال ۲۰۰۸ در دوحه قطر مدال طلا را به گردن آویخت.

سال ۲۰۰۹ آخرین سالی بود که در رده سنی جوانان کشتی گرفت و با کسب مدال طلای آسیا، سومی جام یادگار امام و قهرمانی در مسابقات کشتی فرنگی جوانان جهان در آنکارا با کارنامه ای درخشان پا در رده سنی بزرگسالان گذاشت.

سال ۲۰۱۰ در مسابقات قهرمانی آسیا مدال طلا را به گردن آویخت.او در هر تورنمنتی که حضور می یافت به چیزی جز مدال طلا فکر نمی کرد که نتیجه آن دو طلای جام یادگار امام و جام جایزه بزرگ باکو بود.

اگرچه در همان سال در مسابقات جهانی مسکو امیر علی اکبری در وزن ۹۷ کیلو نماینده کشورمان بود، اما در بازی های آسیایی گوانگجو بابک قربانی در این وزن کشتی گرفت و با نمایشی خیره کننده مدال طلای وزن ۹۷ کیلو کشتی فرنگی را برای کشورمان به ارمغان آورد.

قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۱ بلاروس و فتح دوباره مدال طلای مسابقات معتبر جایزه بزرگ باکو آخرین افتخارات بابک قربانی در دنیای کشتی بود.

دوپینگ بابک

سال ۲۰۱۱ یک اتفاق تلخ مسیر زندگی قهرمان طلایی کشورمان را به طور کلی عوض کرد. پیش از مسابقات جهانی استانبول حضور او و امیر علی اکبری در وزن ۹۷ کیلو کار را برای محمد بنا جهت انتخاب یکی از این دو مدعی برای حضور در مسابقات جهانی سخت کرده بود.

بنا به سیستم انتخابی اعتقادی نداشت و از نحوه تمرینات ملی پوشان و عملکرد آنها در تورنمنت های بین المللی کشتی گیران مورد نظر خود را انتخاب می کرد.رقابت قربانی و علی اکبری آنچنان حساس بود که بنا تصمیم گرفت سنت شکنی کرده و برای آن دو مسابقه انتخابی برگزار کند.

این دو کشتی گیر برای آماده نگه داشتن خود و پیروزی در مسابقه انتخابی از مواد نیروزای ممنوعه استفاده کردند. ماموران وادا دوماه پیش از رقابت های جهانی به خانه کشتی مراجعه کرده و اقدام به گرفتن تست دوپینگ از چند ملی پوش نموندند. پس از مدت کوتاهی اعلام شد که بابک قربانی و امیر علی اکبری دوپینگی هستند و به خاطر استفاده از ماده ممنوعه آنابولیک استروئید هریک به مدت دو سال از حضور در مسابقات کشتی محروم می شوند. هردو کشتی گیر پس از آن اتفاق سرنوشت متفاوت و تلخی را تجربه کردند اما حکایت بابک قربانی تلخ تر و ناگوار بود.

جمعه سیاه

جمعه نهم تیرماه ۱۳۹۱ بدترین روز زندگی بابک قربانی و آغاز موج دوم سیاه روزی ها و ایام تباه او بود. بابک به همراه برادرش محمد برای تفریح و شکار به ارتفاعات کرمانشاه می روند. در مسیر بازگشت او در کنار محلی اطراف یک روستا مشغول شناکردن می شود.اما ممانعت و برخورد لفظی جوانی باعث درگیری میان آنها می شود. کار به نزاع بیشتر و حضور افراد محلی می کشد.ب ابک با تفنگ شکاری خود یکی از افراد نزاع کننده به نام سجاد زارع را به قتل می رساند و متواری می شود. او پس از چند روز اختفا سرانجام خود را به ماموران انتظامی معرفی می کند و دستگیر و زندانی می شود.

حصارهای زندان دیزل آباد

حبس در زندان دیزل آباد به روزگار غم و اندوه بابک و برادرش محمد تبدیل شد. محمد پس از چند ماه آزاد می شود و بابک همچنان ماندگار در زندان.

خانواده مقتول اصرار به قصاص او داشتند. کار برای این قهرمان کشتی سخت شده بود. در این مدت چند جلسه دادگاه برگزار شد اما بدون نتیجه ادامه آن به تاریخ دیگری موکول شد. ازآن زمان تعدادی از قهرمانان و بزرگان ورزش به دیدار بابک رفتند. ازجمله محمدرضا طالقانی، محمدبنا،حمید سوریان، امیرعلی اکبری، رسول جزینی، طالب نعمت پور، حسن رنگرز، افشین بیابانگرد، حسین رضا زاده و … در زندان حضور یافتند و از او دلجویی کردند. حتی تعدادی از رسانه های ورزشی نیز وضعیت بابک قربانی را پیگیری کردند. یکی از نشریات ورزشی معتبر عکس جلد ویژه نامه نوروزی خود را به ملاقات حمید سوریان و بابک قربانی در زندان اختصاص داد. از روزهای شرمساری و ندامت جوانی که به جای تشک های زرد کشتی اینک درزندان هم تیمی سابق خود را ملاقات می کرد.

قربانی در زندان به جای عنوان قهرمانی و پهلوانی مهر قاتل روی پیشانی اش خورده بود و سخت خودخوری می کرد. با این حال همچنان امید به آزادی داشت. وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود چقدر به روشن بودن آینده امیدواری چنین گفت: آدمی به امید زنده است. هرچه خدا بخواهد،به همان راضی هستم. ای کاش دوباره شرایطی فراهم شود که بتوانم از زندان نجات پیدا کنم و دوباره بتوانم دوبنده تیم ملی کشورم را به تن کنم. دوست دارم حقانیت خود را به مردم ایران ثابت کرده و مدال المپیک را به دست آورم و آن را به مادر سجاد تقدیم کنم.

از آغاز سال ۹۳ و طولانی شدن حضور قربانی در زندان، او دیگر روحیه خوب خود را از دست داده بود. تورج مهری مربی سازنده او یکی از کسانی بود که در کنار خانواده پیگیر وضعیت شاگردش بود. او همیشه می گفت امید برای رهایی بابک وجود دارد، اما اگر دست روی دست بگذاریم خیلی زود بابک را از دست خواهیم داد. این مربی همیشه از جامعه کشتی و ورزش می خواست برای آزادی قربانی قدم های محکمی بردارند تا بابک آزاد شود و دوباره روی دایره طلایی افتخار آفرینی کند.

به گفته مهری در روزهای آخر شاگردش روحیه خوبی نداشت و از اینکه در کنار قاچاقچیان و سایر مجرمان و تبهکاران در یک مکان و زیر یک سقف به سر می برد ناراحت و از بلاتکلیفی خود خسته شده بود.

خود کشی و …

۲۵ آبان ۱۳۹۳ خبری تلخ و تکان دهنده بر روی خروجی خبرگزاری ها و سایت های خبری قرار گرفت. بابک قربانی عضو اسبق تیم ملی کشتی و قهرمان بازی های آسیایی گوانگجو در زندان خودکشی کرد. شاید او به پایان راه امید رسیده بود. شاید از پیگیری های بزرگان ورزش و دیگر مسئولان برای آزادی خود و جلب رضایت از خانواده مقتول مایوس شده بود. قهرمان جوان با خوردن قرص به زندگی خود در سلول های سرد زندان پایان داد.

… و امروز با گذشت دو سال از مرگ غم انگیز بابک و در میان هیاهوی برگزاری مسابقات کشتی قهرمانی کشور در کرمانشاه، تنها به یک دقیقه سکوت برای او اکتفا کردیم.

گزارش از: هادی نوروزی
یک دیدگاه در “یک دقیقه سکوت به یاد بابک قربانی/ گزارشی از هادی نوروزی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *