هر که بر چهره از این داغ نشانی دارد..

یادداشتی از علی فعله گری

به گزارش پایگاه خبری اریکه، (مرجع گردشگری کشور)، در این یادداشت آمده است: در پاسخ به شعر جعل شده از استاد سخن فارسی، سعدی شیرازی، این روزها هر کسی و هر مقامی از هر روشی برای خلاصی خود از افکار عمومی و مطالبات به حق مردم کرمانشاه، استفاده می کند.

حتی اگر شده شعری را از میان هزاران بیت اشعار استاد بی نظیر سخن فارسی سعدی شیرین سخن ، به وام گرفته و شور بختانه ، آنرا بدون رعایت امانت ، با جایگذاری نادرست کلمه ای نابجا، به کلی دگرگون سازند ، که صد البته اگر شاعر شهیر شیرازی در قید حیات می بودند ، حتما به مراجع قضایی بابت این سرقت ادبی مراجعه می کردند؟!

….غزل معروف شیخ شیراز را بسیاری از ما شنیده ایم و حتی استاد بزرگ موسیقی و همشهری کرمانشاهی مان ، شهرام ناظری ، با نام “بی قرار” آنرا در تصنیف (وداع یاران)، به زیبایی سروده است.و ایضاً استاد محمد رضا شجریان با نام “پیوند مهر” آنرا در قطعۀ ضربی (بگذار تا بگرییم) به نیکی اجرا نموده است.

حالا چه شده است که برای رهایی از مسئولیت خیل عظیم بیکاران در استان و نارضایتی عمومی از ناکارآمدی برنامه های نداشته در کرمانشاه ، ناچار به قلب واقعیت اشعار اساتید برجسته زبان پارسی شده ایم ، ! خود در نوع خودش طنزی تلخ از وضعیت نا بسامان کنونی است.در وصف این روزهای استان الحق والانصاف سعدی شیرین سخن خوب گفته است که:
بگذار تا بگرییم چون ابر در بهاران کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

نیم نگاهی به وضعیت جوانان استان و موج بیکاری و بیداد فقر و نابرابری و عدم ارائه هر گونه برنامه راهبردی ولو کوتاه مدت ، براستی که هر انسانی را به گریه وا می دارد و بگونه ای شده که حتی از سنگ ها و صخره های رفیع زاگرس و تاق بستان و بیستون و بدر و پریشان و سهیل و داله خانی و اورامانات نیز ، ناله و گریه و فغان برخاسته است!!

هر کو شراب فرقت روزی چشیده باشد داند که سخت باشد قطع امید واران

به نوعی هر کس به قدر ذرّه ای از وضعیت وخیم استان خبر داشته باشد، با این موقعیت و ثروتهای خدادادی و منابع طبیعی و فرصتهای بی نظیر سرمایه گذاری در استان ، بسیار سخت است که امید خود را از دست بدهد و صرفاً نمی توان به این شعرخوانی های ناامیدکننده، اکتفا کرد، درست است که شما دوران جوانی و نشاط و تحرک خود را از دست داده اید و در این اوضاع و احوال کهن سالی و فرتوتی، دیگر توان و نائی برای ایجاد تحول و حرکت ندارید ، امّا کرمانشاه مملو از دلیر مردان و شیردلان و شیر مردانی است که آمادگی خدمت جوانمردانه به سرزمین آباء واجدادی خودشان را دارند…

با ساربان بگویید احوال آب چشمم تا بر شتر نبندد محمل به روز باران

همه کرمانشاهیان یک دل و یک صدا با ساربانی که در سال ۹۲ شعار تحوّل و تغییر و بهبود وضع موجود و معیشتی مردم را سر داد ، با آب چشمشان ، حرفها برای گفتن دارند که به وقت مقتضی با روشن شدن تمام موارد و عدم صداقتها ، پاسخ لازم را خواهند داد ، تا مایه عبرتی برای هر کسی باشد که منبعد بار خود را در زیر باران بر محمل های اعتماد صادقانه مردم نبندد.

بگذاشتند ما را در دیده آب حسرت گریان چو در قیامت چشم گناهکاران
ای صبح شب نشینان جانم به طاقت آمد از بس که دیر ماندی چون شام روزه داران

کرمانشاه و کرمانشاهیان که به حق در طول دوران پس از انقلاب همواره سینه ستبر ایران اسلامی بوده اند ، هم اکنون همگی از وضعیت موجود ، در دیده هایشان آب حسرت است.؟و آنقدر به وعده های پوچ و توخالی ، دل خوش نموده بودند که هم اکنون پس از ۳.۵ سال ، جان همگی شان به طاقت آمده است.هر روز بر خیل عظیم بیکاران افزوده می شود ، هر روز از میزان اعتبارات اختصاص یافته به استان کاسته می شود و در مدت مدیدی است که مدام وعده های زیبای تحول و اجرای پروژه های عظیم را می شنوند، امّا با کمال تعجب و از بد حادثه با ابر پروژه واگذاری تنها ثروت و سرمایۀ ملّی شان به غیر کرمانشاهیان مواجه می شوند؟! در این روزگار بجز تعجب و فریاد حسرت بر انگیز چه کار دیگری می توانند انجام دهند؟آری ذکر مصیبت فراوان است و بقول سعدی “علیه الرحمه:

چندین که بر شمردم از ماجرای عشقت اندوه دل نگفتم الّا یک از هزاران

این مسائل که مطرح شد، تنها یکی از هزاران مورد مصائب و مشکلاتی است که در اثر سوء مدیریت و عدم تحرک و بی برنامگی و ناکارآمدی شما خستگان در استان بروز کرده است و اینجاست که در پایان غزل گفته می شود:

سعدی به روزگاران مهری نشسته بر دل بیرون نمی توان کرد الّا به روزگاران
چندت کنم حکایت شرح این قدر کفایت باقی نمی توان گفت الّا به غمگساران

در پایان با ذکر مصرعی از همان شاعر شهیر به شما باید گفت که :”هر که بر چهره از این داغ نشانی دارد”؟! وهمه شما مسئول هستید و بایستی به افکار عمومی کرمانشاهیان پاسخگو باشید که در مدت زمامداریتان چه گلی بر سر جوانان مظلوم و عمدتاّ نخبه و بی کار استان زده اید؟ و چه تعداد از آنها را بر سر کاری ولو موقت ، مشغول کرده اید؟؟صرف شعر سرایی غلط غلوط ! و درخواست کش آوردن دهۀ مبارک فجر به منظور وعده افتتاح راه آهن تا فروردین ۹۶ (نزدیک انتخابات)؟! که البته آنهم مربوط به شما و دولتتان نیست و فقط ژست وعده نیمه بند افتتاح آن، برای شما مانده است!دردی از آلام استان نکاسته و نخواهد کاست برادر….!!!!!

علی فعله گری .مدیر کل سابق میراث فرهنگی استان.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *