سوالات یک شهروند کرمانشاهی انگست به دهان!

یادداشت/ علی فعله گری

به گزارش پایگاه خبری اریکه، در این یادداشت آمده است: روز شنبه نهم بهمن ماه بالاخره به صورت شفاف مبحثی کارشناسانه را از آقای دکتر بهزاد باباخانی در خصوص وضعیت واگذاری پالایشگاه کرمانشاه مطالعه کردم و سؤالاتی چند در ذهنم پدیدار شد که امیدوارم ایشان و رؤسای ایشان برای اقناع افکار عمومی و نمایندگان مردم کرمانشاه پاسخ های آنرا به صورت شفاف و بی پرده ارائه نمایند:

۱- در خصوص وضعیت بنیادی پالایشگاه اشاره نموده اند که «شرکت طی چند سال اخیر!؟ زیان ده بوده و اشاره به زیان های شناسایی شده در سالهای ۹۳ و ۹۴ نموده اند که دقیقأ دوران مدیریتی تدبیر و امید است و هیچ اشاره ای به وضعیت قبل از آن نکرده اند. آیا به نظر شما مدیریت ناکارآمد در سالهای اخیر علت اصلی این زیان نبوده است؟ آیا این موضوع خلاف اصول تدبیر و امید نبوده است؟ شما و مدیریت ارشد استان چه پاسخی دارید؟

۲- زیان انباشه سال ۹۴ این شرکت را ۹۷ میلیارد تومان اعلام کرده اید ، نسبت این زیان کلان با شعارهای مدیریت ارشد استان و بحث از ایجاد تحول بنیادین در استان و مگا پروژه های ایشان چقدر است و پاسخگویی این بی تدبیری به عهده کیست؟

۳- اسامی کارشناسان رسمی دادگستری را که دارائیهای جاری و غیر جاری (ثابت)شرکت را برآورد نموده اند و تخصص وسابقه کاری آنها را برای افکار عمومی متعجب کرمانشاه منتشر کنید. آیا فکر نمی کنید در این خصوص در حق مردم کرمانشاه برای این ارزیابی اجحافی صورت گرفته است؟

۴- در خصوص زمین شرکت که کاربری آن را صنعتی اعلام نموده اید و سعی کرده اید مالکیت آن را دو وجهی بیان نمائید دقیقأ و شفاف اعلام نمائید که منظورتان از این بخش چیست آیا بایستی از اداره کل اوقاف استان استعلامی صورت میگرفت؟ یا نه؟ و اینکه منظور شما از این بخش این است که در این واگذاری زمین فروخته اید و یا پالایشگاه را .؟؟در این خصوص بهتر نیست اصل قرارداد منعقده را جهت اقناع افکار عمومی، البته اگر مانند سایر قراردادهای نفتی در دولت ، محرمانه نیست ؟! آنرا منتشر کنید تا مردم خود قضاوت کنند و سره را از ناسره تشخیص دهند.

۵- در خصوص نقاط ضعف و تهدیدهای پیش رو:
اولآ: دست به دعا باشید که خریدار محترم این بخش از توضیحات کارشناسانه شما را نخوانده و ندیده باشد ، چرا که ممکن است این ماهی درشتی را که شما به تور انداخته اید به یکباره متوجه اشتباه احتمالی؟! بشود و فرار نماید و سرمایه میلیاردی خود را برای پروژه ای با سود بیشتر و اشتغال بیشتر در کرمانشاه بکار گیرد؟!

فرموده اید، تکنولوژی شرکت قدیمی است و عمده ترین فرآورده اش نفت کوره است و توجیه اقتصادی ندارد،در این مورد برنامه خریدار محترم را برای این قسمت دقیقآ و شفاف بیان کنید که بالاخره با این مال و اموال اسقاطی؟ چه میخواهد بکند، آیا آنها را ارتقاء میدهد؟ آیا سرمایة کلان دیگری در یک جای دیگر دارد که میخواهد با آن این پالایشگاه را به سطح استاندارد روز دنیا برساند؟! به هر حال اگر ایشان در آن استان محروم دارای هشت هزار میلیارد تومان سرمایه است بایستی مجسمه زرین وی را بر درب استانداری کرمانشاه نصب کرد.؟؟

دومأ: برنامه خریدار محترم برای ارتقاء درجه پیچیدگی پالایشگاه که همانا توانائی تولید فرآورده های با ارزش است که تآثیرات با اهمیتی بر میزان سوددهی شرکتهای پالایشی دارد، چیست ؟ لطفأ آن برنامه را با زمان بندی و تعهدات و تضمینات احتمالی که حتمأ شما و رؤسایتان از ایشان اخذ کرده اید برای اقناع افکار عمومی منتشر کنید البته اگر محرمانه نباشد؟! قطعآ شما که نمی خواهید با این واگذاری به بخش خصوصی روند تولید فرآورده غیر متنوع و فاقد استاندارد کیفی روز را ادامه دهید؟! و حتما نمی خواهید برخلاف شعارهای انتخاباتی و برنامه پیشرفته سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص داشتن هوای پاک و لزوم توجه به آلودگی کلان شهرها، رفتار نمائید و صد البته که برنامه محیط زیستی و پیوستهای مطالعاتی و کاربردی لازم را از خریداران برای بروز نمودن این تکنولوژی اخذ کرده اید و انشاالله آن را نیز در معرض دید مردم کرمانشاه قرار خواهید داد.

سومآ: خیلی خوب است که علی رغم میل باطنی اشاره ای به محدودیت فضای توسعه نموده اید. به نظر شما آیا پالایشگاه تهران با حاشیه جمعیتی ۱۵ میلیون نفری و پالایشگاه اراک با حاشیه جمعیتی ۲ تا ۳ میلیون نفری محدودیت توسعه ندارند و فقط پالایشگاه کرمانشاه که حاشیه جمعیتی شهر کرمانشاه فقط یک میلیون نفر است میبایست واگذار شود؟ آیا با وجود طرح ایجاد پالایشگاه آناهیتا، امکان همپوشانی این دو پالایشگاه در کنار هم وجود نداشت؟! بهتر نبود به جای اینکار و بازی با افکار عمومی و احساسات پاک مردم شریف کرمانشاه در این خصوص برنامه ریزی کارشناسی میکردید؟!

چهارمآ: یکی دیگر از نواقص را عدم وجود سیستم حسابداری مطلوبی برای شناسایی و تفکیک هزینه ها و بهای تمام شده را بهانه قرارداده ایدکه به نظر یک شوخی می آید. آیا واقعآ با توجه به اینکه استان کرمانشاه به عنوان استان پایلوت انفورماتیک و استان مجازی قرار داده شده است، این توانمندی در استان نبود که یک سیستم حسابداری بروز و کارآمد که هزینه ای بسیار ناچیز دارد در پالایشگاه نصب می شد و یا نرم افزارهای مورد استفاده به تآیید شورای عالی انفورماتیک می رسید؟! طرح این موضوع به نظر یک نوع فرافکنی و فرار به جلو می باشد و در واقع نوعی توهین به بدنه کارشناسی و جوانان نخبه کرمانشاه در حو زه انفورماتیک است.

۶- در بخش سوم : چشم انداز فعالیت شرکت را اینگونه ادامه داده اید که این شرکت چاره ای به جز کیفی سازی فرآورده های نفتی و لزوم متنوع سازی سبد فرآوری، و نو سازی تجهیزات و به روز کردن تکنولوژی را ندارد. این بسیار هم مناسب و خواست تمام مردم کرمانشاه است، به نظر شما کارشناس محترم، آیا با این واگذاری پر سرو صدا ،این مشکلات مرتفع می شود ؟ و آیا امکان دارد بر فرض محرمانه نبودن ، برنامه های خریدار محترم را در این خصوص به تفکیک و با قید زمانبندی و تعهدات والزامات مربوطه را منتشر نمائید!؟ و یا اینکه خریدار محترم برای نوسازی فناوری و تولید فرآورده های استاندارد ، آن سرمایه ادعائی شما یعنی ۶ تا ۸ هزار میلیارد تومان را در کیسه دارد که به این ریسک بزرگ دست زده است؟! چگونه است که سرمایه اولیه ۲۱۰ میلیارد تومانی را بصورت قسطی و بلند مدت پرداخت نموده است؟! و یا شنیده ایم که برای سایر واحدهای تولیدی لبنیاتی خود از تسهیلات کلان در بخش های مختلف استفاده نموده و الان خود یکی از مگا وام گیرندگان است و با این اوضاع و احوال و رکود حاکم بر اقتصاد مملکت، هیچ معلوم نیست که بتواند حتی از عهده اقساط آن تسهیلات در سایر واحد های تولیدی خود برآید، چه برسد به مدیریت و توسعه و بالا بردن بهره وری این پالایشگاه ورشکسته و در معرض اضمحلال به قول شما؟!

۷- در بخش پاسخ به ابهامات: بایستی به شما کارشناس محترم عرض شود که با این عریضه کارشناسی نه تنها ابهامات را پاسخ نداده اید بلکه آن را بیشتر نیز دامن زده اید. مثلآ فرموده اید پیش از این شرکتهای پالایش نفت بندر عباس،اصفهان، شیراز،تهران،تبریز و لاوان نیز واگذار شده اند. ولی نگفته اید به چه کسانی و چگونه واگذار شده اند. وضعیت حال حاضر آنها را تشریح نکرده اید و از اهلیت و میزان سرمایه گذاری و میزان بهره وری بیشتر آنها چیزی بیان ننموده اید. مردم کرمانشاه از اینگونه واگذاریها فقط خاطره تلخ،کشمیر و … را دارند و با این بهانه ها اقناع نخواهند شد و در ادامه به بند ۱۲ماده ۸ قرارداد به صورت قطره چکانی اطلاعاتی داده اید که مثلآ، خریدار متعهد شده است که هرگونه تغییر در اساسنامه از جمله تغییر در سرمایه و همچنین فروش دارائی های ثابت با ارزش بیش از یک درصد دفتری کلیه دارائی ها در زمان واگذاری؟! اجاره،ترهین و توثیق اموال و اخذ وام و سایر تسهیلات ، مراتب را به سازمان خصوصی سازی اعلام و مجوز کتبی دریافت نمایند؟! آیا به نظر شما اعلام و نظر نصفه و نیمه این بند از قرارداد خود ابهامات را بیشتر رقم نمی زند؟! شما در بخش های مختلف سعی کرده اید اقدامات صورت گرفته را توجیه کنید و به خوبی هم از عهده آن برآمده اید اما در هیچ بخشی از عریضه کارشناسی تان از برنامه های خریدار برای توسعه و میزان سرمایۀ اسمی وی که از مصادیق اهلیت است چیزی بیان نکرده اید و از سوابق ایشان در امور پالایش و امور نفتی و سایر تجارب وی در این زمینه ها چیزی نگفته اید. صد البته که آرزوی همه کرمانشاهی ها، پیشرفت و بروزرسانی صنایع فعال در استانشان است و علت حساسیت آنها هم در این مقطع ناشی از دیدگاه تاریخی آنان و تجارب تلخ گذشته در این استان و حتی استانهای همجوار مانند کردستان است. در پایان به جمله ای از آقای عباس عبدی که در مصاحبه با روزنامه اعتماد در تاریخ ۲۶/۱۰/۹۵ اشاره میکنم که بسیار شایسته توجه شما و مدیران ارشد استان است: ایشان در پاسخ سؤال در خصوص مآموریت رئیس جمهور برای چهار ساله دوم ریاست جمهوری شان در صورت اعتماد و انتخاب دوباره مردم ، بیان می دارد: تثبیت جامعه از خلال عادی سازی فضای اقتصادی و سیاست خارجی و تحقق حدی قابل انتظار از رشد اقتصادی و کاهش نابرابری و فقر وبیکاری و فساد و در انتهای مصاحبه با کلمۀ. . . دیگه چه بگویم؟! مصاحبه را به اتمام می رساند که در آن معناهای فراوانی نهفته است .کافی است شما و رؤسایتان تفکری در این چند جمله از نظر کارشناسی بنمائید که آیا در این مقطع زمانی و وضعیت آشفته و نابهنجار اقتصادی استان این واگذاری فضای اقتصادی شکننده استان را تثبیت میکند و یا آن را بدتر دچار تنش می نماید، آیا این کار منجر به رشد اقتصادی بیشتر استان می شود یا خدای ناخواسته استان را از لحاظ روحی و روانی حداقل در بحرانی عمیق تر فرو می برد؟؟ و آیا این عمل منجر به کاهش نابرابری و فقر و بیکاری و فساد شده است یا . . . دیگه چه بگویم؟! …

علی فعله گری.یک کرمانشاهی انگشت به دهان.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *