ریشه اغلب معضلات اجتماعی به «بیکاری» ختم می‌شود

مشاور استاندار کرمانشاه در امور اجتماعی گفت: ریشه اغلب معضلات اجتماعی به «بیکاری» ختم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اریکه، دکتر عبدالرضا شعبانی در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی ایسنا منطقه کرمانشاه، اظهارکرد: اگر نگاهی آسیب شناسانه به پرونده های موجود در دستگاه قضایی کشور بیاندازیم، می بینیم که دلیل اصلی بروز جرایم اجتماعی همچون قاچاق، سرقت، شرارت و … «بیکاری» است.

وی ادامه داد: علاوه بر این جرایم ذکر شده، ریشه دیگر معضلات اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد نیز بیش از هرچیز دیگری به «بیکاری» ختم می شود.

مشاور امور اجتماعی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: حتی می توان ریشه نا امنی در برخی سطوح را نیز به مقوله بیکاری ارتباط داد.

شعبانی با بیان اینکه، طبیعتا افرادی که بیکار هستند، بیشتر از افراد شاغل آمادگی کشیده شدن به سمت کارهای خلاف و عمدتا بزهکاری را دارند، گفت: مهاجرت از روستا به شهر و از شهرستانها به مراکز استانها و در ادامه از مراکز استانهای کوچک به مراکز استانهای بزرگ و عمدتا پایتخت کشور و در ادامه حاشیه نشینی در این شهرها از دیگر پیامدهای معضل «بیکاری» است.

مشاور استاندار کرمانشاه در امور اجتماعی با بیان اینکه سالهاست که در سطح کشور مشغول به تاخیر انداختن ایجاد زمینه اشتغال برای جوانان هستیم، گفت: در یکی دو دهه گذشته، بعد از اخذ مدرک دیپلم توسط یک جوان ایرانی و اگر فرد مذکر می بود، پس از پایان دوران سربازی اش، انتظار این بود که شغلی برایش ایجاد شود و لذا وقتی حجم فارغ التحصیلان دیپلم روبه افزایش رفت و پیدا کردن شغل با دشواری همراه شد، دانشگاه ها را توسعه دادیم و تحصیل حداقل دو سال در حد کاردانی را پیش شرط ایجاد شغل دانستیم، اما دوسال گذشت و بازهم زمینه برای ایجاد شغل فراهم نشد.

وی افزود: در ادامه پیش شرط ایجاد شغل را اخذ مدرک کارشناسی و ادامه دو سال تحصیل دیگر گذاشتیم و با سپری شدن این دو سال هم بازهم زمینه ایجاد شغل فراهم نشد، حتی در ادامه پیش شرط را اخذ مدرک کارشناسی ارشد گذاشته و بازهم با توسعه دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی درحال سوق دادن جوانان به ادامه تحصیل بدون پشتوانه ایجاد شغل برای آنها هستیم.

وی تاکید کرد: حتی امروزه تب گرفتن مدرک دکترا در کشور باب شده و قرار است چند سال دیگر این روند ایجاد فرصت شغلی برای جوانان تحصیل کرده را به تاخیر بیاندازیم.

مشاور استاندار کرمانشاه در امور اجتماعی گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد جوانان فارغ التحصیل بيکار در شرايط خوشبينانه در دام افسردگي و نااميدي گرفتار مي‌شوند و در حالت بدانگارانه دچار انواع آسيب‌هاي اجتماعي از قبيل اعتياد، انواع بزهكاري و … خواهند شد.

شعبانی خاطرنشان کرد: همه ما باید بدانیم که با لیسانس و فوق لیسانس و دکتری شغلی در این کشور ایجاد نمی شود.

مشاور استاندار کرمانشاه در امور اجتماعی گفت: نباید بیش از این جوانان کشور را با ارتقاء دوره های تحصیلی دانشگاهی در انتظار یافتن شغلی که نیست، معطل کنیم و در این بین بهترین کار توسعه برنامه های کارآفرینی و آموزش مهارتهای شغلی به جای توسعه مقاطع دانشگاهی است.

وی در پایان با بیان اینکه استان کرمانشاه با داشتن رتبه نخست بیکاری کشور طبیعتا شرایط بسیار حساس تری در باب معضلات اجتماعی دارد، گفت: نیاز است مسوولین استان جدیت بیشتری در حوزه فراهم ساختن زمینه های اشتغال جوانان به خرج دهند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *