تکنولوژی در خدمت قایقرانی توسط یک مخترع کرمانشاهی

یک مخترع کرمانشاهی موفق به اختراع یک تکنولوژی برای سهولت در امر قایقرانی شد.

ناجی پیمان ضیایی، فوق لیسانس مهندسی مکاترونیک، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری اریکه، اظهارکرد: من از نوجوانی به قایقرانی مشغول بودم و بعد از فراخوان جذب ورزشکاران با استعداد از طریق تست ورزشی جذب هیات قایقرانی شدم و بعد از انجام تمرینات بسیار زیر نظر مربی خارجی (حسن اوف) از سال ۱۳۸۳ رسما به تیم قایقرانی استان کرمانشاه پیوستم.

وی ادامه داد: بعد از طی کلاسهای آموزشی مربیگری و اخذ مدرک مربیگری از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۱ مربی قایقرانی و مسئول کمیته آبهای آرام استان کرمانشاه بودم و از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۳ مربی و رئیس هیات قایقرانی شهر کرمانشاه بودم. در سال ۱۳۸۸ به دعوت فدراسیون ملی قایقرانی در دوره داوری بین المللی قایقرانی ICF شرکت کردم و از آن پس داور بین المللی قایقرانی و عضو ICF هستم. همچنین از سال ۱۳۸۹ تاکنون مدرس فدراسیون ملی قایقرانی هستم که به آموزش مربیان تیم ملی و داوران ملی مشغول هستم. بنده همچنان داوری مسابقات ملی قهرمانی قایقرانی را انجام میدهم.

ضیایی همچنین در خصوص زمینه کاری مهندسی خود اظهارکرد: من دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک هستم با گرایش طراحی رباتها و سیستمهای مکاترونیکی. تاکنون ۳ اختراع در این زمینه به ثبت رسانده ام و در چندین مسابقه ملی و بین المللی رباتیک( ایران اوپن) مقامهای اول تا سوم را کسب کرده ام.

وی افزود: با توجه به پست های مختلف و حضور چندین ساله در هیات قایقرانی استان کرمانشاه و فدراسیون ملی، متوجه اهمیت کشف و پرورش استعدادها در سالهای اولیه نوجوانی شدم و اینکه ورزشکاران مستعد باید شرایط مناسب برای تمرین و یادگیری تکنیک های صحیح را داشته باشند. استان کرمانشاه دارای محدودیت فضای آبی مناسب برای تمرین و یادگیری قایقرانی است و به همین دلیل استعدادهای بسیاری از نوجوانان و جوانان مستعد ما کشف نمی شود. علاوه بر این، پرورش ورزشکاران جوان تا حد زیادی به توانایی و برنامه ریزی مربی بستگی دارد، من سعی کردم علم و تجربه ام برای ساخت دستگاههای مکاترونیکی را با نیازهای ورزشکاران و مربیانمان در رشته قایقرانی تطابق داده و دستگاه ارگو قایقرانی را بسازم.

ضیایی در توضیح این اختراع خود گفت: این دستگاه به مربیان امکان بیشتری برای پرورش ورزشکاران می دهد و همچنین برای ورزشکاران رشته قایقرانی شرایط مناسب تمرین و تکنیک های مناسب پاروزنی فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: من در سال ۱۳۸۸ اولین دستگاه ارگو را ساختم و به همراه دیگر مربیان هیات قایقرانی کرمانشاه از آن برای تمرینات ورزشکارانمان استفاده کردیم. نتایج حاصله بسیار رضایت بخش بود. دستگاه ارگو قابل برنامه ریزی است و به مربیان امکان می دهد که رکورد قایقرانان را ثبت و بررسی کنیم. پیشرفت آنان را اندازه گیری و مقایسه کنیم و با برنامه ریزی منظم قدم های بعدی را تعیین کرده و به پیشرفت قایقرانان کمک کنیم و بازده کاری مربی را افزایش دهیم به همین دلیل در مدت کوتاهی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم و چندین ورزشکار ما به اردوی تیم ملی دعوت شدند.

ضیایی تصریح کرد: این امر باعث شد که هیات قایقرانی استان کرمانشاه تشویق شده تا از دستگاه ارگو در سطح استان استفاده کند. با اینکه استان کرمانشاه دارای فضای طبیعی آبی مناسبی برای تمرین این ورزش نیست، در حال حاضر این استان درصد بالایی از قایقرانان تیم ملی را دارد. با توجه به موفقیتهای چشمگیری که داشتیم، من در سال ۱۳۹۱ ورژن جدیدتری از دستگاه را ساختم که کارایی بالاتری دارد و در دیگر هیات های قایقرانی کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

این مخترع کرمانشاهی گفت: من در سال ۱۳۸۸ اولین ارگو را ساختم و بین سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ به پرورش استعدادهای قایقرانی در سطح کرمانشاه و استان کرمانشاه مشغول بودم. بعضی از شاگردان بنام من از کرمانشاه افشین شعبانی، هادی جعفری، علی اجاقی و مهدی شاه ویسی می باشند. افشین شعبانی در سال ۱۳۸۹ به تیم ملی راه یافت و مدال طلای کشوری (۲۰۱۲) و دو مدالا طلا و یک نقره در بازیهای قهرمانی آسیا (۲۰۱۳) دریافت کرده است. هادی جعفری در سال ۱۳۹۰ به تیم ملی راه یافت و در سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) مدال طلا و نقره در بازیهای آسیایی ۲۰۱۳ را کسب کرد. علی اجاقی هم در سال ۱۳۹۰ به اردوی تیم ملی وارد شد. او مدال برنز مسابقات قایقرانی آسیایی اندونزی ۲۰۱۵ را کسب کرد و مدال نقره جهانی در سال ۲۰۱۶ در مسابقات جهانی قایقرانی در پرتغال.

وی خاطرنشان کرد: تجربه عملی در زمینه قایقرانی و دانستن قوانین و مقررات آن در سطح مربیگیری و داوری به من کمک کرده تا به این ورزش از جهات مختلف احاطه داشته باشم . این اطلاعات و تجربیات را من با دانشم در زمینه مکاترونیک تلفیق کردم تا بهترین دستگاه را برای پرورش استعداد ورزشکارانمان بسازم.

ضیایی در پایان گفت: من افتخار کار کردن با افراد خبره ای را در قایقرانی داشته ام که خیلی از این بابت خوشحال هستم. در ضمن با دید مثبت اعضای هیات قایقرانی استان کرمانشاه درخواست ساخت تعداد بیشتری ارگو داده شده است که بزودی تحویل داده خواهد شد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *