با استارت طرح توليد هگزان پليمري؛ پالايشگاه خصوصي سازي شده كرمانشاه در مسير موفقيتي ديگر

با استارت طرح مطالعاتي و عملياتي توليد هگزان پليمري، پالايشگاه خصوصي سازي شده كرمانشاه در مسير موفقيتي ديگر قرار گرفت.

به گزارش پايگاه خبري اريكه به نقل از روابط عمومي شركت پالايش نفت كرمانشاه، هگزان با گريد پليمري و در واقع همان هگزان عاري از بنزن در صنايع پتروشيمي و روغن كشي كشور كاربرد بسياري دارد. در حال حاضر ظرفيت مورد نياز كشور به اين محصول استراتژيك ۳۰ هزار تن در سال است كه تمام آن از خارج از كشور تامين مي شود اما با اجراي اين طرح در پالايشگاه كرمانشاه مي توانيم تا ۱۰ هزار تن در سال را تامين كنيم.

پالايشگاه كرمانشاه به دليل داشتن واحد پنتان اين قابليت را دارد كه واحد جديد به نام هگزان پليمري را نيز در دل واحد پنتان خود راه اندازي كند.

يك شركت دانش بنيان داخلي از چند ماه پيش نمونه هايي از هگزان پالايشگاه كرمانشاه را گرفته و در موسسه تحقيقاتي خود به صورت پايلوت طرح مورد نظر را روي آن تست كرده كه خوشبختانه نتايج مثبت آن را نيز دريافت كرده است و در حال حاضر تمام تلاش اين مجموعه خصوصي سازي شده با همكاري شركت دانش بنيان بر اين است كه اين طرح را با بالاترين ظرفيت ممكن در پالايشگاه كرمانشاه به مرحله اجرا درآيد.

پتروشيمي پليمر كرمانشاه در حال حاضر ساليانه به ۲ تا ۲۵۰۰ تن هگزان عاري از بنزن نياز دارد كه با راه اندازي اين واحد در پالايشگاه كرمانشاه تمام خوراك مورد نياز اين پتروشيمي بزرگ در داخل خود استان تامين خواهد شد.

صفر تا صد اجراي اين طرح، بومي و توليد داخل كشور و البته با سرمايه گذاري كلان بخش خصوصي در پالايشگاه كرمانشاه به مرحله اجرا درخواهد آمد.

گفتني است: در این راستا شرح مناقصه طراحی پایه و مشاوره پروژه مذکور منتشر شده و امید است که ظرف ۵ ماه آینده طراحی پایه انجام و بدنبال آن پروژه EPC اجرا شود و انتظار می رود که طی دو سال آینده واحد مذکور به بهره برداری برسد.

بدیهی است همت مدیریت جدید شرکت و همکاری کارکنان پالایشگاه خصوصي سازي شده كرمانشاه موجب می گردد که این پالایشگاه بیش از پیش در تامین سوخت و سایر محصولات لازم برای منطقه غرب مفید و موثر واقع شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *